Pieśń o Rolandzie

Karol Wielki pasuje Rolanda na rycerza:

Rolandfealty.jpg

Śmierć Rolanda:

Mort_de_Roland.jpg

państwo Karola Wielkiego

karol15_map.gif

TREŚĆ PIEŚNI O ROLANDZIE:

"Pieśń o Rolandzie" to jeden z najstarszych poematów średniowiecznych, spisany na przełomie XI i XII wieku. Jego treścią jest wyprawa Karola Wielkiego do Hiszpanii zajętej przez Saracenów. Ich władca, Marsyl, broniący ostatniej twierdzy, Saragossy, postanawia zdradą pozbyć się Karola. Obiecuje złozyć hołd lenniczy z zamian za opuszczenie Półwyspu Iberyjskiego przez Francuzów. Król przyjmuje warunki i jego wojska ruszają ku granicy. Bezpieczeństwo i triumf nad Saracenami wydają się zapewnione. Ale w wawozie RoncevauX czekają podstępni Saraceni, aby zaatakować tylną straż osłaniającą odwrót Karola i osłabić siłę jego wojska. Pomysł pozbycia się kwiatu rycerstwa francuskiego podsunął Marsylowi zdrajca Ganelon, ojczym tytułowego bohatera, i to za jego radą dowódcą tego oddziału został właśnie Roland - ulubieniec króla, najdzielniejszy rycerz frankoński.

cyfry-rzymskie.png

FAKTY HISTORYCZNE:

Karol wiosną 778 roku przekroczył Pireneje. Poddała mu się chrześcijańska Pampeluna i niektóre inne miasta, ale Saragossa stawiała zaciekły opór. Karol Wielki podjął decyzję o odwrocie. Wtedy właśnie, 15 sierpnia 778 r. tylna straż wojska frankońskiego zaostała napadnięta w ciasnym wąwozie i wycięta w pień, ale nie przez Saracenów, a przez Basków. Kronikarz Einhard - autor jedynego przekazu o Rolandzie - pisał w Żywocie Karola WIelkiego:
"Wspomagała Basków lekkośćuzbrojenia i znajomość miejsca, a Franków krępował ciiężki rynsztunek i niekorzystne położenie. W bitwie tej wśród wielu innych padł Egginhard, stolnik królewski, Anzelm, komes pałacowy, i Roland, namiestnik marchii bretońskiego pogranicza"

SPRAWDZENIE ZNAJOMOŚCI TREŚCI:

- Czyim władcą był Karol Wielki?
- Kim był Roland?
- O jakiej wyprawie Karola mówi Pieśń o Rolandzie?
- Jaką rolę podczas odwrotu armii Karola odegrał Ganelon?
- Ilu pogan uczestniczyło w zasadzce na tylną straż wojsk Karola?
- Ilu ludzi liczyła straż tylna dowodzona przez Rolanda?
- Kim byli Saraceni?
- Który z rycerzy najczęściej toawarzyszył Rolandowi?
- Jak nazywał się miecz Rolanda?
- Czy Roland, zaatakowany przez przeważające siły wroga, zadął w róg, aby wezwać pomoc?
- W jakim miejscu skonał Roland?

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License