Charakterystyka porównawcza

Charakterystyka porównawcza to taka, w której opisujemy dwie lub kilka osób. Tak jak w normalnej charakterystykę musimy umieścić w niej:
-przedstawienie postaci (jak się nazywa, kim jest, skąd pochodzi, czym się zajmuje, jaki jest jej stan rodzinny itd.)
-wygląd zewnętrzny (wzrost, postura, kolor włosów oczu itd.)
-cechy charakteru
-stosunek do otoczenia
-subiektywną, indywidualną ocenę postaci.
Należy pamiętać o tym, żeby sztywno trzymać się tych zasad, ważne jest to, aby wypowiedz ta była przejrzysta i logicznie uporządkowana.

DOBRA RADA:)

W charakterystyce porównawczej nie opisujcie zjawisk czy osób oddzielnie, ale od razu porównujcie i oceniajcie. Wtedy z pewnością unikniecie błędów językowych.

Charakterystykę porównawczą możemy napisać według dwóch schematów.

Schemat I:
1. Charakterystyka pierwszej postaci:
-przedstawienie postaci
-wygląd zewnętrzny
-cechy charakteru
-stosunek do otoczenia
-nasza opinia o postaci

2.Charakterystyka drugiej postaci:
-przedstawienie postaci
-wygląd zewnętrzny
-cechy charakteru
-stosunek do otoczenia
-nasza opinia o postaci

3.Podobieństwa i różnice między bohaterami.

4.Ocena obu postaci.

Schemat II:
1. Równoległa charakterystyka obydwu postaci
-przedstawienie postaci
-wygląd zewnętrzny- podobieństwa i różnice,
-cechy charakteru- podobieństwa i różnice,
-stosunek do otoczenia- podobieństwa i różnice.

2.Zebranie najistotniejszych cech wspólnych i różnic.

3.Ocena obu postaci.

Przykładowa charakterystyka:

według schematu I:

Balladyna była najstarszą córką wdowy. Miała siostrę Alinę i mieszkała razem z rodzina w ubogiej chacie. Początkowo uboga wieśniaczka związana z Grabcem z czasem stała się żoną Kirkora, grafinią, na końcu zaś władczynią kraju.

Balladyna była bardzo atrakcyjną brunetką o bardzo jasnej cerze i ciemnych oczach. Dziewczyna była smukła i zgrabna. Jej uroda przyciągała mężczyzn. Oczarowała nawet grafa Kirkora.

Dziewczyna to negatywna postać. Jest leniwa i nie chce pomagać schorowanej matce, we wszystkim wyręcza się młodszą siostrą. Czuje się lepsza od matki, siostry, a także od Grabca. Dziewczyna to bardzo niezależna osoba, mało obchodzą ją jakiekolwiek zasady. Nie zważa nawet na prawa boskie. Przez życie pomaga jej kroczyć zdecydowanie i upartość. Podejmując decyzje nie waha się i przystępuje do działania. Jest także bezwzględna i bezkompromisowa, przez co nie zboczyła z raz obranej ścieżki i wciąż dążyła do celu. Pewność siebie pozwala jej sądzić, że poradzi sobie w każdej sytuacji. Cokolwiek by się działo odważna kobieta spełnia swe marzenia. Kieruje nią nienawiść, zazdrość i żądza władzy. Za żadne skarby nie chce przegrać i czuć się gorsza od przeciwnika.

Balladyna jest samotnikiem. Do wszystkich podchodzi z pewną rezerwą, która bardzo często przemienia się w pogardę. Nie kocha matki, która zrobiłaby dla niej wszystko. Wypiera się jej i skazuje na śmierć w okrutnych męczarniach. Nie obchodzi jej los rodzicielki i zwyczajnie się jej wstydzi. Swoją jedyna siostrę traktuje jak służącą. Bezwzględnie ją zabija, gdy ta staje jej na drodze do tronu. Żaden z jej partnerów nie był przez nią kochany. Wszyscy byli traktowani raczej jak pionki, których wykorzystuje według swych aktualnych potrzeb.

Moim zdaniem Balladyna to postać, która walczy o swe marzenia i przez to popełnia wiele złego. Gdyby zdecydowała się na współpracę z którymś z bliskich, wszystko potoczyłoby się inaczej i nie była by aż tak negatywna bohaterką. Choć jej plany były piękne i wzniosłe to dążenie do ich realizacji wszelkimi możliwymi sposobami nie miało sensu.

Alina to młodsza córka wdowy siostra Balladyny. Zginęła młodo z rąk siostry.
Alina jest piękną blondynką o śniadej cerze i niebieskich oczach. Jej nadzwyczajną urodę zauważa Filon, który zakochuje się bez pamięci.

Dziewczyna jest bardzo dobra, pomocna i pracowita. Potrzeby innych ceni nad swoje. We wszystkim wyręcza matkę i bez narzekania spełnia zachcianki siostry. We wszystkim co robi jest bardzo sumienna. Podczas konkurencji bowiem szybko zebrała maliny skupiając się na swej pracy. Alina jest bardzo niewinna i skłonna do poświęceń, ponieważ chciała pozwolić siostrze na małżeństwo z Kirkorem bez rozstrzygania konkurencji. Dziewczyna jest także bardzo radosna.

Alina do każdego podchodzi z miłością. Nie zachowuje w sercu urazy i zawsze gotowa jest, by wyciągnąć pomocną dłoń. Bardzo kocha matkę, która jest dla niej najważniejszą osobą w życiu. Dziewczyna informuje siostrę, ze gdyby zamieszkała w zamku wdowa na pewno by jej towarzyszyła. Naprawdę kocha również Kirkora. Jest jednak gotowa poczekać na swą miłość na rzecz siostry.

Uważam, ze Alina to bardzo pozytywna postać. Choć widzi świat w różowych barwach i nie do końca zdaje sobie sprawę z jego okrucieństwa budzi sympatię.

Bohaterki bardzo różnią się miedzy sobą zarówno wyglądem jak i charakterem. Mimo, ze są siostrami każda z nich jest zupełnie inna. W życiu mają inne priorytety, kierują się zupełnie innymi sprawami.

Myślę, że obydwie bohaterki są bardzo ciekawymi i barwnymi postaciami. Były to dwie dziewczyny, które nie mogły ze sobą współżyć. Różniły się miedzy sobą tak bardzo, że najpewniej nigdy nie doszłyby do porozumienia

Według schematu II:

Balladyna i Alina były córkami wdowy. Mieszkały razem w ubogiej chacie. Obie były ubogimi wieśniaczkami. Balladyna jednak dostąpiła nobilitacji i z czasem stała się żoną Kirkora, grafinią, na końcu zaś władczynią kraju. Alina natomiast zginęła z rąk siostry bardzo młodo.

Siostry bardzo różniły się wyglądem. Balladyna była bardzo atrakcyjną brunetką o bardzo jasnej cerze i ciemnych oczach. Alina natomiast śniadoskórą blondynką o brązowych oczach. Obydwie były smukłe i zgrabne. Ich uroda przyciągała mężczyzn. Pod jej wrażeniem był Kirkor. Balladynę adorował też Grabiec, a widok zwłok Aliny sprawił, że Filon zakochał się bez pamięci.

Balladyna to negatywna postać. Alina zaś ze swą dobrocią stanowiła jej przeciwieństwo. Starsza z sióstr była leniwa i nie chciała pomagać schorowanej matce. We wszystkim wyręczała się młodszą siostrą, która chętnie pomagała rodzinie we wszystkim. . Balladyna to bardzo niezależna osoba, mało obchodziły ją jakiekolwiek zasady. Z kolei Alina każdą decyzje uzależniała od dobra matki. Pierwsza nie zważała na prawa boskie, a druga pobożność ceniła bardzo wysoko. Balladyna kierowała się nienawiścią, zazdrością i żądzą władzy. Za żadne skarby nie chciała przegrać i czuć się gorsza od przeciwnika. Alina podążała za miłością do bliźnich i była we wszystkim co robiła bardzo skromna.

Balladyna to samotnik, Alina zaś bardzo towarzyska wszystkich kochająca dziewczyna. Bardzo różniło się ich podejście do matki. Starszą bowiem niewiele obchodził jej los, a młodsza kochała ja nad życie. Alina marzyła o szczęśliwej miłości, Balladyna choć miała wielu partnerów nie przywiązywała do szczęścia związku wielkiej wagi.

Siostry stanowiły swoje przeciwieństwa. Obok wspólnych korzeni bardzo niewiele je łączyło. Jedna była twardo stąpającą po ziemi kobietą za wszelką cenę dążącą do celu. Druga to marzycielka, która nie spodziewała się, ze zginie z rąk jedynej siostry.

Przypuszczam, ze siostry niewiele się nawzajem znały, co sprawiło, że nigdy nie mogły się dogadać. Wykazały za mało chęci porozumienia i nigdy już nie mogły odbudować siostrzanej więzi.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License